drzewka-ikonka

Porady


01-03-2015

Budowa oczka wodnego Lublin

Oczko Wodne


Wybór miejsca na oczko wodne

Idealne miejsce na zbiornik wodny jest częściowo zacienione (nasłonecznione przez około 6 godzin dziennie). Zbyt nasłoneczniony zbiornik wodny jest bardziej podatny na rozwój glonów. Ponadto oczko wodne nie powinno być zupełnie osłonięte od wiatru ponieważ wpływa on korzystnie na cyrkulacje wody. Wybierając miejsce należy omijać sąsiedztwo wysokich drzew liściastych, których opadające liście zanieczyszczają oczko wodne a także iglastych bowiem igły zakwaszają i zatruwają wodę powodując zachwianie równowagi biologicznej. Wielkość zbiornika wodnego także nie jest bez znaczenia. Przyjmuje się zasadę że im większy zbiornik wodny tym lepiej ponieważ łatwiej wtedy o zachowanie równowagi biologicznej niezbędnej do życia roślin i zwierząt. Dodatkowo jeśli planujemy w oczku wodnym hodować ryby należy także pamiętać o odpowiedniej głębokości która pozwoli im spokojnie żyć a także bez problemu przetrwać zimę. Minimalna głębokość w cieplejszych rejonach kraju to 80 cm, bezpieczniej jest jednak zarybiać zbiorniki które mają minimum 110 cm, a w przypadku karpi koi 180 cm.

 

Zdjęcie przedstawia nieduże oczko wodne


Budowa oczka wodnego

Zgodnie z prawem, do budowy zbiornika wodnego powyżej 30m2 wymagane jest pozwolenie budowlane oraz od 2011r. zezwolenia wodno - prawnego. W tym celu należy złożyć projekt (wykonany przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane) wraz z dokładnym opisem całej inwestycji oraz planowym czasem realizacji, trzeba również posiadać oświadczenie o prawie dysponowania daną nieruchomością na której planujemy wybudować zbiornik. Budowę zbiorników mniejszych należy tylko zgłosić do odpowiednich organów administracji architektoniczno – budowlanej, dostarczając powyższe dokumenty bez projektu.

Kiedy otrzymamy zgodę na budowę możemy przystąpić do prac w terenie.


Koszty budowy oczka wodnego

Budowa zbiornika wodnego jest sporą inwestycją, warto więc zadbać o dobór takich materiałów, które pozwolą nam na cieszenie się nią przez długie lata. W wielu przypadkach jak również w tym taniej nie znaczy lepiej. Z reguły tańszy materiał posłuży nam znacznie krócej np. bardzo popularna folia polietylenowa do uszczelniania zbiorników wodnych, którą wyłożenie 1m2 zbiornika wprawdzie kosztuje w granicach 8-10zł, ale przetrwa bez szwanku zaledwie 2-3 sezony.

Jeśli mamy w planach budowę niewielkiego zbiornika wodnego, warto zdecydować się na gotową formę z żywicy i polietylenu. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość montażu oraz stosunkowo niska cena wahająca się od 80 do 3000 zł w zależności od pojemności. Oczywiście tego typu zbiornik ma już z góry określony kształt a jego wygląd będzie znacznie odbiegał od natury. Dlatego częściej stosowanym materiałem jest folia PVC, która pozwala na dowolne ukształtowanie zbiornika wodnego, przez co całość lepiej wpisuje się w otaczający krajobraz. Koszt tej folii wbrew pozorom nie jest aż tak wysoki bo w zależności od grubości waha się od 13 do 28 zł za wyłożenie 1m2 zbiornika.

Do jednego z najtrwalszych materiałów należy geomembrana EPDM, dzięki której założony zbiornik wodny będą oglądać nawet nasze wnuki. Posiada bardzo dużą odporność na niskie temperatury oraz promieniowanie słoneczne pod wpływem których nie sztywnieje i nie kruszy się co ma miejsce w przypadku najtańszej foli polietylenowej i nieco w mniejszym stopniu przy folii  PVC. Zaletą geomembrany jest także możliwość wykonania jej na zamówienie w określonym kształcie i o określonej powierzchni. Cena tego materiału jest odpowiednio wyższa i za wyłożenie 1m2 geomembraną przygotowaną na zamówienie zapłacimy od 29 (za 1,02mm) do 40 zł (za 1,5mm).

Równie trwałe są laminowane zbiorniki wykonywane ręcznie. Niewątpliwą zaletą zbiorników wodnych wykonanych za laminatów jest wygoda ich użytkowania, ponieważ w zbiorniku tego typu śmiało można pływać. Zbiorniki tego typu są wykonywane na specjalne zamówienie stąd ich cena jest znacznie wyższa od pozostałych, wcześniej omówionych materiałów i wynosi 250 zł za 1m2.

Na uwagę zasługuje także bentonit który wszedł do użytku stosunkowo niedawno. Jego transport i układanie jest utrudnione przez jego ogromną wagę bo rolka wykładziny bentonitowej na 1m2  waży od 980 kg do nawet 1260 kg (w zależności od grubości), jednak kosztuje zaledwie 20 zł, i posiada bardzo naturalny wygląd (betonit jest skałą osadową). Z naturalnych materiałów można wykorzystać także glinę, jednak jej zastosowanie opłacać się będzie jedynie w przypadku bardzo dużych zbiorników wodnych. ceny opisanych powyżej materiałów wahają się od 80 do 250 zł za 1m2, lecz jest to cena jedynie materiału uszczelniającego. Do budowy oczka wodnego potrzebujemy doliczyć jeszcze szereg innych materiałów, systemy pomp i filtrów, oświetlenie, rośliny, wykończenie zbiornika a także koszty wykonania poszczególnych prac przez ekipy budowlane.

zobacz-rowniez-ikonka

Zobacz również


facebook-ikonka

Facebook


Serdecznie zapraszamy na nasz oficjalny profil na Facebook. Znajdziecie tam różnego rodzaju informację i pomocne linki. Dowiecie się o najbliższych szkoleniach bądź targach kwiatowych.

facebook-ikonka

Galeria zdjęć


zdjecie-nagrody

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wszystkich projektów i zdjęć z naszych realizacji..