drzewka-ikonka

Porady


29-11-2017

Pielęgnacja trawnika / jak dbać o trawnik / Lublin

Trawnik reprezentuje nasz ogród. Powinien być intensywnie wybarwiony, dobrze przystrzyżony, bez chwastów i kopców kreta.

Jego pielęgnacja wymaga od nas trochę zachodu – regularnego koszenia, nawożenia i stosowania odpowiednich oprysków.  Aby można było ‘zawiesić na nim oko’ powinniśmy już na etapie zakładania trawnika pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim przestrzeń na jakiej będzie zasiany lub ułożony trawnik z rolki powinna być wolna od chwastów – jeśli tylko przysłowiowo ‘zaoramy ziemie” lub przejedziemy glebogryzarką bez uprzedniego pozbycia się chwastów mamy pewność że pojawią się z powrotem ze zdwojoną siłą.

Dlatego podstawą jest usunięcie chwastów, później spulchnienie wierzchniej warstwy ziemi, rozluźnienie jej piaskiem i ułożenie siatki przeciw kretom – obowiązkowo – jeśli trawnik ma być idealny.

 

 

Jak często kosić trawnik w ogrodzie?

Trawnik należy kosić raz w tygodniu. Trawa pozostawiona na dłużej za wysoko wyrasta i zaczyna drewnieć od spodu a to wygląda mało atrakcyjnie. Jeśli trawnik jest koszony regularnie to zapewniamy źdźbłom dobre warunki do niskiego krzewienia się, co sprawia że z roku na rok trawnik jest coraz bardziej zagęszczony.

Ostrze kosiarki musi być zawsze dobrze naostrzone, aby nie szarpało trawy. Unikamy koszenia mokrej trawy – trawnik będzie nierówny i bardziej podatny na choroby grzybowe.

Nie kosimy trawnika na najniższym poziomie (przysłowiowym ‘0’) ponieważ blokujemy w ten sposób rozkrzewianie się trawy. Również w okresie letnim, podczas upałów podnosimy o 1 stopień poziom ostrza w kosiarce – nasz zielony dywan lepiej zniesie stres wywołany wysokim temperaturami.

Koszenie po okresie zimowym wykonujemy ok marca – kwietnia, natomiast na zakończenie sezonu ok października.

 

Nawożenie trawnika

Jeśli do nawożenia używamy nawozów rolniczych to stosujemy je raz w miesiącu. Zawierają one jednak w swoim składzie dużo azotu, który sprawia że trawa szybko rośnie i trzeba ja kosić aż 2 x w tygodniu. Dlatego warto wybierać nawozy długo działające, które stopniowo się uwalniają – stosujemy je średnio raz na 2 - 3 miesiące – wszystko uzależnione jest od pogody.

Należy pamiętać aby stosować nawozy odpowiednie do danej pory roku – wiosną te z większą zawartością azotu, jesienią z potasem, nigdy na odwrót.

 

Podlewanie trawnika

Wygląd trawnika jest uzależniony od odpowiedniej ilości wody- podstawą jego dobrej kondycji jest systematyczne nawadnianie. Szczególnie w okresie letnim trawnik powinien  być podlewany, zalewany, zraszany – w zależności od tego jaki sposób nawadniania trawnika wybierzemy.

Latem podlewamy tuż przed wschodem słońca – ok 3-4 nad ranem – ograniczy to parowanie wody. Natomiast przez cały sezon sprawdza się metoda -często i mało lub rzadko a dużo wody.

 

Wertykulacja trawnika – same plusy

Wykonujemy ja przynajmniej raz w roku, ale najlepiej dwa razy – wiosną i jesienią. Wertykulacja usuwa z trawy tzw. ’filc’ który nagromadził się przez okres zimowy, a dodatkowo nacinamy korzenie co stymuluje trawę do lepszego rozkrzewiania się.  Dodatkowo spulchnia glebę co sprzyja lepszemu rozwojowi korzeni.  Po takim ‘zabiegu’ trawnik wraca do formy.

Po wertykulacji jest też doby moment aby ‘rozrzedzić’ ziemię pod trawnikiem piaskiem i wykonać dosiewki.

 


   

 Trawnik w ogrodzie wymaga pielęgnacji - aby cieszyl oko soczyście zielonym kolorem i gładką murawą nalezy mu poświęcic troche uwagi i przestrzegać kilku zasad.

zobacz-rowniez-ikonka

Zobacz również


facebook-ikonka

Facebook


Serdecznie zapraszamy na nasz oficjalny profil na Facebook. Znajdziecie tam różnego rodzaju informację i pomocne linki. Dowiecie się o najbliższych szkoleniach bądź targach kwiatowych.

facebook-ikonka

Galeria zdjęć


zdjecie-nagrody

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wszystkich projektów i zdjęć z naszych realizacji..