drzewka-ikonka

Porady


10-08-2015

Oświetlenie w ogrodzie

Dlaczego warto zainstalować oświetlenie w ogrodzie?


Zakładając ogród myślimy o tym by mieć w nim piękne i zadbane rośliny czy ciekawe zakątki do spędzania w nich wolnego czasu, jednak mało kto zastanowi się jak atrakcyjnie te miejsca mogłyby wyglądać również po zmroku. To błąd bo decyzje o założeniu oświetlenia powinniśmy podjąć zanim w ogrodzie posadzimy rośliny.

Oświetlenie ogrodu ma za zadanie nie tylko uczynić przestrzeń bezpieczną i funkcjonalną po zmierzchu ale stworzyć nastój miejsca i wydobyć jego ciekawe zakątki. Jeśli oświetlenie ogrodu współgra w odpowiedni sposób z oknami domu, możemy na przykład podziwiać ogród nocą siedząc na kanapie w salonie. Przemyślane oświetlenie daje również domownikom poczucie bezpieczeństwa, bowiem wyglądając przez okno mamy pełny obraz tego co dzieje się w otoczeniu domu.

Dobierając oświetlenie należy w pierwszej kolejności oświetlić ścieżki, wszelkie nierówności terenu oraz miejsca w których będziemy przebywać po zmroku np. altanę. Następnie trzeba zastanowić się, które rośliny podświetlone dadzą najlepszy efekt wizualny – może to być pojedyncze drzewo na trawniku bądź rabata traw ozdobnych. Na podświetlenie zasługuje też każdy, nawet najmniejszy element wodny czy rzeźba.

Warto pamiętać by dobierać oświetlenie pasujące do charakteru posesji, a także stylu całego ogrodu. Lampy oprócz tego, że mają podkreślać piękno ogrodu i dbać o nasze bezpieczeństwo nie powinny dominować ani w żaden sposób przyczyniać się do dyskomfortu domowników np. skierowane pod nieodpowiednim kątem będą razić.

Jeśli posiadamy niewielki ogród i co za tym idzie będziemy potrzebować tylko kilku punktów oświetleniowych wystarczające będzie napięcie do 24V czyli tzw. niskonapięciowe. Natomiast przy większych ogrodach, w których planowane jest wiele źródeł światła należy wykonać instalację elektryczną zasilaną napięciem sieciowym 230V. Kable umieszcza się w wykopie na głębokości 70 cm a 30 cm wyżej należy ułożyć taśmę ostrzegawczą, która poinformuje w przyszłości o miejscu położenia przewodów. Trasa po której będą przebiegać kable zasilające nie może znajdować się w pobliżu dużych drzew, wzdłuż fundamentów, a także w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych.

Do dyspozycji mamy całą gamę oświetlenia ogrodowego – od najazdowych opraw wpuszczanych w podłoże oraz tych służących do zabudowy (np. w murkach czy schodach), przez reflektory i kinkiety po lampy stojące różnej wysokości (od całkiem niskich po wysokie typu parkowego). Wybierając lampy do ogrodu należy zwracać uwagę na ich oznaczenia – klasę ochronności i kod IP. W przypadku klasy ochronności należy wybierać lampy znajdujące się w II klasie, a jeśli szukamy oświetlenia do zbiorników wodnych – III. Kod IP (dwucyfrowy) odnosi się do pyłoszczelności (pierwsza cyfra – od 0 do 6) i wodoszczelności (druga cyfra – od 0 do 8). Biorąc pod uwagę to oznaczenie należy wybierać lampy posiadające przynajmniej IP21 dla zasilania niskonapięciowego natomiast przy zasilaniu 230V wybieramy minimum IP44 dla lamp pod zadaszeniem, IP55 dla słupków oświetleniowych, IP65 w przypadku opraw najazdowych i IP68 do zbiorników wodnych.

zobacz-rowniez-ikonka

Zobacz również


facebook-ikonka

Facebook


Serdecznie zapraszamy na nasz oficjalny profil na Facebook. Znajdziecie tam różnego rodzaju informację i pomocne linki. Dowiecie się o najbliższych szkoleniach bądź targach kwiatowych.

facebook-ikonka

Galeria zdjęć


zdjecie-nagrody

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wszystkich projektów i zdjęć z naszych realizacji..