drzewka-ikonka

Porady


20-04-2015

Rośliny okrywowe

Trawnik jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, i odpowiednio pielęgnowany także efektownym.

Jednak w ogrodzie zdarzyć się może tak, że posiadamy przestrzeń na którą wjechanie kosiarką jest kłopotliwe bądź niemożliwe np. w przypadku skarpy, lub po prostu posiadamy w ogrodzie taki zakątek, który wymaga innych rozwiązań aniżeli zwykły trawnik. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie kobierca składającego się z roślin okrywowych o zimozielonych liściach.

Rośliny okrywowe są niemal samowystarczalne. Nie wymagają koszenia bo przez lata zachowują tą samą   wysokość. Nie wymagają też grabienia, napowietrzania, nawożenia czy intensywnego podlewania czyli wszystkich  czynności, które należy wykonywać posiadając trawnik. Decydując się na takie rozwiązanie nie tylko  oszczędzamy   czas i pieniądze, ale też tworzymy dom dla wielu małych stworzeń. Rośliny na zimozielone kobierce posiadają   kłącza lub rozłogi, dzięki którym w krótkim czasie zagęszczają się okrywając podłoże chroniąc je przed   niekorzystnym działaniem mrozu, słońca i deszczu. Rośliny te oprócz tego, że są niezwykle wytrzymałe pod   względem odporności na szkodniki, choroby i mróz stanowią piękny element w ogrodzie dzięki sezonowej   zmienności, szerokiej palety barw liści, kwiatów a także owoców będących pożywieniem dla zwierząt oraz   znajdujących wykorzystanie także w kuchni. Roślinami okrywowymi nie tylko możemy zastępować trawnik w   kłopotliwych miejscach, ale również tworzyć efektowne rabaty pod drzewami lub wzdłuż ścieżek.

Jedną z roślin, która świetnie sprawdza się jako zielony dywan w ogrodzie jest barwinek pospolity (Vinca minor).  Posiada dekoracyjne, błyszczące liście a jego fioletowe kwiaty pojawiają się wiosną. Inną jest bluszcz  pospolity(Hedera helix), który nie dość że pięknie ścieli się na podłożu to jeszcze fantazyjnie owija wokół napotkanych pni drzew. Kolejną rośliną okrywową jest czyściec wełnisty (Stachys byzantina) posiadający srebrzysto omszone liście i okazałe kwiaty. Efektowne liście posiada także dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) ’Tricolor’ oraz wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) ’Aureoreticulata’.

Interesującą grupę stanowią rośliny, których dodatkowym atutem oprócz liści są wydawane przez nie owoce. Należy do niej niziutka golteria pełzająca (Gaultheria procumbens) i żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon), której owoce dodatkowo możemy wykorzystać w kuchni. Do grupy tej można również zaliczyć irgę dammera (Cotoneaster dammeri), która wiosną obsypana jest drobnymi kwiatami a zimą zdobi ogród licznymi owocami, przy czym jest niezwykle wytrzymała.

Do tego typu nasadzeń nadaje się również runianka japońska (Pachysandra terminalis), pragnia syberyjska (Waldsteinia sibirica), bergenia sercowata (Bergenia cardifolia), trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei), a także pięknie kwitnące wrzosy (Calluna L.) i wrzośce (Erica L.) oraz karłowe azalie (Rhododendron L.).

 

 

Chcąc założyć rabatę z roślin okrywowych w swoim ogrodzie należy najpierw zorientować się jakie rośliny poradzą sobie najlepiej w naszych lokalnych warunkach. Rośliny należy dobrać odpowiednio do typu gleby, ale także do warunków świetlnych. W cieniu bez problemu poradzi sobie bluszcz, ale czyściec, irga i wrzosy wolą słoneczne stanowiska. Istotną kwestią jest także to czy po naszej rabacie z roślin okrywowych będziemy sporadycznie przechodzić. O ile irdze i bluszczowi to nie specjalnie zaszkodzi to inne rośliny już tak dobrze tego znosić nie będą. Jeśli mamy zamiar obsadzić skarpę, należy ją najpierw odpowiednio umocnić np. płytami o strukturze plastra miodu. Przygotowanie do założenia zielonego kobierca rozpoczynamy od dokładnego odchwaszczenia ziemi i zasilenia jej żyznym kompostem. Rośliny sadzi się dość gęsto, ale pozostawiając im tyle miejsca, by przez 2-3 lata mogły się swobodnie rozrastać. Po posadzeniu dokładnie ściółkujemy podłoże, jeśli sadzimy rośliny których pędy nie ukorzeniają się w podłożu np. irgę glebę dobrze jest osłonić czarną agrowłókniną.

W celu uzyskania gęstych łanów roślin warto jest je przyciąć rok po posadzeniu. Rośliny mocniej się rozgałęzią, a ponadto będą zawiązywać więcej kwiatów jak na przykład w przypadku barwinka lub zrodzą więcej owoców (żurawina). Po kilku latach cięcie zadziała na rośliny odmładzająco.

 

zobacz-rowniez-ikonka

Zobacz również


facebook-ikonka

Facebook


Serdecznie zapraszamy na nasz oficjalny profil na Facebook. Znajdziecie tam różnego rodzaju informację i pomocne linki. Dowiecie się o najbliższych szkoleniach bądź targach kwiatowych.

facebook-ikonka

Galeria zdjęć


zdjecie-nagrody

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wszystkich projektów i zdjęć z naszych realizacji..